Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
05 Haziran 2016 - Pazar 10:19 Bu haber 1104 kez okundu
 
1915 OLAYLARI ÜZERİNE
Münihin Sesi köşe yazarlarından Zekeriye Uçar'ın 1915 OLAYLARI ÜZERİNE başlıklı yazısına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
Köşe Yazıları Haberi


Geri kalmış ve az gelişmiş ülkelerin adına söz sahibi emperyalizmdir.

Dünyada söz sahibi olanlar Türkiye üzerine sözlerini söylemeyi hep sürdürmek istemişlerdir. Yeryüzünde bir devlet veya topluluk yoktur ki, tarihinde acı olmamış olsun. İnsanlığın tarihi acılarla doludur.

İnsanın insanı yok etme arzusu hiç bitmemiş. 

Peki insanlık tarihinde bizler nasıl yerimizi aldık?

Türkler’in çok köklü bir tarihi olmasına rağmen yazılı tarihi bilimsel anlamda Türkiye Cumhuriyeti döneminde başlar. Yakın tarihimizin içine aldığı Osmanlı dönemi, geleceğimizi şekillendirmesi açısından çok önemlidir. Devlet olarak kurumsallaşmasıyla başlayan tarih neler yaşamamış ki? Taht yüzünden kardeşin kardeşi öldürmesi, mezhep katliamları…Bunun yanında İspanya yahudilerini kabul etmeleri de var, fethettikleri yerlerde yerli halka iyi davranışlarıda var. Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin Nazi Almanyası’ndan kaçan aydınları kabul etmesi de… Bunlar da insanlık açısından çok önemli tarihi olaylardır.

Birinci Dünya Savaşı’nın devam ettiği sırada, tarihsel gelişime ayak uyduramayan Osmanlı kendi adına bile söz sahibi olmaktan çıkmış, onun adına emperyalistler konuşmaya başlamıştı. Coğrafyanın yaşayan halkları birbirine düşürülmüş, kim hangi bölgede güçlü, katliam gerçekleştirmiş. Ve hiçbir katliam soykırımtanımlaması sayılmıyor. Almanya’nın 101 yıl sonra 1915 olaylarını soykırım olarak aldığı siyasi kararının bir anlamı olmalı.

İnsanlik tarihi için ibret olması bakımından yaşanan gerçeklerin doğru ve profesyonel tarihçilerin ortaya çıkarması gerekir. Geçmişte yaşanan kötü tarih, bugün yaşayan hiç kimseyi ne sahiplendirir ne de suçlandırır.

Aslolan insanlığın kendi soyu değil mi? Ve bugün hala katliamlar yapılıyor.

Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan beri en zayıf dönemini yaşıyor. Daha da güçsüzleşebilir ve böyle devam ettikçe bizim adımıza karar verenlere karşı bir şey yapamaz duruma geliriz. Sahte politikalarla, yalanlarla güçlü olunmaz. Laik eğitim ve toplum yapısıyla, güçlü demokrasi ve adaletli sosyal hukuk devleti olmakla olur. Yani Atatürk’ü anlamakla olur. Başka türlü de yolu olmaz.

Zekeriye UÇAR
zekeriyeucar@hotmail.de 

* Münihin Sesi.com sitesinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur...


Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı