Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
29 Ekim 2016 - Cumartesi 13:06 Bu haber 1669 kez okundu
 
ALMAN KLİNİĞİNDE TÜRKLERE ÖZEL KURS
Almanya’nın Münih kentinde Staedtisches Klinikum München Gmbh (STKM) faaliyet gösteren Schwabing Kliniği’nde, yurttaşlarımız için beş gün süren bir Türkçe şeker hastalığı kursu düzenlendi.
Sağlık Haberi


Almanya’nın Münih kentinde Staedtisches Klinikum München Gmbh (STKM) faaliyet gösteren Schwabing Kliniği’nde, yurttaşlarımız için beş gün süren bir Türkçe şeker hastalığı kursu düzenlendi. Almanya genelindeki tek Türkçe kursta, Türk hastalar doktorlarca muayene edilip, diyabet uzmanlarınca şeker hastalığı ve beslenme konularında tercümanlar eşliğinde bilgilendirildi. Almanya’daki kliniklerdeki şeker hastalığı ile ilgili kursların sadece Almanca olması ve bu kurslardan özellikle birinci nesil Türklerin yeterince faydalanamamasını dikkate alan yetkililer, beş gün süren “Türkçe Diyabet Kursu” etkenliği düzenlediklerini bildirdiler.
 

HASTALAR YOĞUN MUAYENEDEN GEÇTİ

Kurs süresince hastalar, kliniğin diyabet bölümü başhekim Prof. Dr. Robert Ritzel ve Dr. Markus Walter tarafından tek tek muayene edildi. Türk tercümanlar eşliğindeki muayenelerde hastalara kişisel sağlık durumlarına göre bilgilendirme ve tedavi saptaması yapıldı. Etkinlik kapsamasında Türk hastalara diyabet kursları müdürü Hedwig Rauch tercümanlar eşliğinde hastalık ve beslenme konularında ayrıntılı kurs verdi. Kursta hastalar hastalıkları ile ilgili konularda soru sorma fırsatı buldular. Diyabet günlerine katılan Türk hastalar “kendi dilimizde yapılan bu etkenlikte şeker hastalığı ile ilgili çok yeni bilgiler edindik, şimdi bu hastalıklar daha bilinçli olarak yaşayacağız. Şeker hastası tüm Türkleri bu özel mutlaka katılmalarını tavsiye ederiz” dediler.

Almanya çapınca Türkçe şeker hastalığı kursu veren tek klinik olan Schwabing Kliniği’ndeki Diyabet bölümünün “Türkçe Diyabet Kursu” etkenliği üç ayda bir yapılmaktadır

Ahmet İNCEL / MÜNİH

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı