Haber Detayı
22 Kasım 2018 - Perşembe 08:32 Bu haber 1365 kez okundu
 
ALMANCA ÖĞREN, TÜRKÇEYİ UNUTMA
T.C. Münih Başkonsolosluğu Eğitim Ateşeliği tarafından çocuklara Türkçe ve Türk Kültürü Dersi eğitimleri veriliyor.
Eğitim Haberi


„Almanca öğren, Türkçeyi unutma“ – „Hem Almanca hem de Türkçe“ sloganları ile başlayan eğitimler Münih Başkonsolosluğunun Yukarı Bavyera, Aşağı Bavyera ve Schwaben bölgesindeki Grundschule, Mittelschule, Realschule ve Gymnasium’ larda Türkçe ve Türk Kültürü Dersi olarak veriliyor. 

 

Bir okulda ders, ancak 12 öğrenci velisinin başvuruda bulunması halinde gerçekleştirilebiliyor. Okuldaki öğrenci sayısı yeterli olmadığı takdirde, velinin isteği doğrultusunda çocuklar yakın çevredeki başka bir okulda ki derslere katılabiliyor. 

 

Türkçe ve Türk Kültürü derslerine katılım ücretsiz olurken, çalışma kitapları ve materyaller de öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılıyor. 

 

Bu eğitimler sonucunda öğrenciler, “Qualifizierender Hauptschulabschluss Prüfung” adı verilen kalifiye mezuniyet sınavında, yabancı dil yerine kendi ana dilleri olan Türkçe’yi seçebiliyor ve bitirme notunu yükseltebiliyorlar.

T.C. Münih Başkonsolosluğu Eğitim Ateşeliği tarafından konuyla ilgili; „Almanya ve Türkiye’nin çok yönlü ekonomik ilişkiler içerisinde olması, Türkçe bilen çocuğumuza iş bulmada kolaylıklar sağlayacaktır. Bugün 5.000 Alman şirketinin Türkiye’ye yatırım yaptığı ve 80.000 çeşit ürünün Türkiye’den Alman şirketlerine satıldığı bilinmektedir. Daha şimdiden çocuklarımızdan bazı mesleki alanlarda Türkçe’yi de iyi bildiklerini, yani Türkçe yazılı olarak da iletişim kurabildiklerini belgelendirmeleri istenmektedir.  Çocuklarınızın daha güzel yarınları için, bu kararı siz vereceksiniz ! Çocuklarınızın daha iyi yarınları için, “Ya Almanca, ya Türkçe” değil“ açıklaması yapıldı. 

 

Eğitimlerle ilgili detaylı bilgiye Eğitim Ateşeliğinin mail adresi munihegitim@gmail.com'dan alabilirsiniz.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ALMANCA, ÖĞREN,, TÜRKÇEYİ, UNUTMA,
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı