Haber Detayı
07 Haziran 2016 - Salı 22:17 Bu haber 3040 kez okundu
 
BAVYERA’DAKİ VİSİON YATILI KIZ KOLEJİ BURS VERİYOR
Türk girişimciler tarafından açılan okullar topluma eğitimli ve donanımlı gençlerin kazandırılmasında büyük katkılar sağlamaya devam ediyor.
Eğitim Haberi


Bavyera'nin Jettingen-Scheppach kasabasındaki Vision Özel Okulları bunlardan sadece biri. Öğrencileriyle bire bir ilgilenen okuldan veliler de oldukça memnun.

Bavyera eyaletinin Jettingen-Scheppach kasabasında bulunan ve 184 kız öğrencinin eğitim gördüğü Vision Özel Okulları da halk arasında memnuniyeti kazanan okullar arasında yer alıyor. Öğrenci ve veliler, özellikle verilen eğitimin kalitesi ve okulda kazandırılan motivasyonu takdir ediyor.

ALMAN MÜFRADATINA GÖRE

Okulun, Avrupa´da Türk kökenli eğitim gönüllülerinin açtığı ilk ve tek yatılı kız okulu olduğu birçok kimse tarafından bilinmiyor. Almanya Bayvera Eğitim Bakanlığının müfradatina göre eğitim veren okulun, öğretmenlerinin yüzde 90´ni Alman ya da diğer milletlerden. Okulun diğer devlet ve özel okullardan farkı yatılı olması. Derslerin bitmesiyle birlikte okul kampüsünde bulunan yemekhanesinde yemeklerini yiyip spor faaliyetlerinde bulunan öğrenciler akşam saatlerinde „Etüd“ adı altında ders çalışma programına ve ek dersler alınıyor. Derslerinde anlayamadığı bölümleri görevli nöbetçi öğretmenlerine sorma imkanı bulan öğrenciler ders bitimindede arkadaşlarıyla muhabbet imkanı bulabiliyorlar

YENİ BİNA DÖRT MİLYON EURO’YA MAL OLDU

Okul yönetimi artan talep neticesinde yaklaşık 4 milyon euro’yu bulan yeni bir binayı kısa sürede tamamlayarak öğrencilerin hizmetine sundu. Öğrenciler kendilerine ayrılan odalarda 3´er kişi olarak kalmakta. Odanın içerisinde WC, Banyo, elbise dolapları, ders çalışma masaları, baza yatak, şahsi eşya dolabı gibi akseseuarlarda bulunmaktadır.

ÖĞRENCİLERE EĞİTİM BURSU VERIYOR

“Vision Gymnasium ve Realschule” yatılı kız okulu olarak özel okulda okumak isteyen fakat maddi imkanları yeterli olmayan başarılı kız

öğrencilere " Eğitim Bursu " kazanma imkanı sunuyor. Matematik, Almanca ve İngilizce derslerinden yapılan sınavda başarılı olan öğrenciler %100`e kadar eğitim bursu kazanma imkanına sahip olabiliyorlar. Gelecek yıl 5. 6. 7. ve 8.sınıfa devam edecek bütün öğrencilerin ücretsiz olarak katılabileceği bursluluk sınavı 25.06.2016 ve 02.07.2016 tarihlerinde saat 14.00-16.00 arasında gerçekleşecektir.

Esma Altınışık, Eda Kızılkaya ve Suzan Öztürk adlı yatılı kız koleji “Gymnasium”un öğrencileri: "Okulda öğretmenlerimiz yoğun bir şekilde bizimle ilgileniyor ve derslerimizde başarılı olmamız için destek veriyor. Arkadaşlarımızla birlikte derslerimize çok iyi hazırlanıyoruz." şeklinde konuştılar. Suzan Öztürk, ailesinin kendisini Abitur'u kazanması ve iyi bir geleceği olması için bu okula gönderdiğini söylüyor. Eda, ileride öğretmen olmak istiyor. Esma ise doktor olmaya karar vermiş.

"Okulumuz çok güzel. Burada kendimi çok iyi hissediyorum. Yatılı kaldığım bu okulda ödevlerimizi hiçbir zaman unutmuyor ve kaliteli öğretmenlerimizin desteğiyle yapıyoruz." diyen Esma, iyi bir gelecek için bu okula geldiğini anlatıyor. Bu okulda nasıl öğrenileceğini ve ders yapılacağını öğrendiklerini belirten öğrenci, "Öğretmenlerimiz bizi sürekli motive ediyor. Ailem okuluma güveniyor ve bu okulda olmamdan kendilerini şanslı hissediyor." Diyor.OKUL, TOPLUMA FAYDALI İNSANLAR YETİŞTİRİYOR

Yaklaşık altı yıldır kızını Vision Privatschulen okuluna gönderen Hakan Aydın'ın kızı daha önce Hauptschule'ye gitmiş, hatta Sonderschule okuluna gönderilmek istenmiş. Bunun üzerine kızını Vision Özel Okulları'na gönderen Aydın, "Kızım şimdi Realschule'ye gidiyor ve notları çok iyi. Diğer okulda pek istekli değildi, şimdi severek okula gidiyor. Üniversite eğitimi almak istiyor ve okuldan çok memnunuz." şeklinde konuştu. Kızını “Gymnasium” okuluna veren İsmail Koç da "Kızımın büyüklerine ve küçüklerine karşı saygısı arttı. Düzenli okuma alışkanlığı kazandı. Bu okul topluma faydalı insanlar yetiştiriyor." diyerek memnuniyetini dile getirdi.

HEDEF, ÇOCUKLARA EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ SUNMAK

Okulun genel müdürü Abuzer Zambak, amaçlarının öğrencilere daha iyi bir eğitim vererek eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak olduğunu söyledi. Türk ailelerin çocuklarının eğitimini yeterince destekleyemese de iyi

eğitim almalarını istediklerine dikkat çeken Zambak, bunun bilincinde olduklarını belirterek her öğrencinin bir üniversiteye yerleşmesi hedefi ile ek ders takviyeleri ve diğer aktivitelerle öğrenci ve velilerin isteklerini karşıladıklarını dile getiriyor. Öğrencileri ile sıcak bir bağ kurmayı başaran okul idarecileri, ailelerin de kendilerine çok yardımcı olmasından memnunlar. Zambak, topluma donanımlı insanlar kazandırmaktan ve gençlerin potansiyellerini kullanmalarını sağlamaktan gurur duyduklarını söylüyor. Zambak, her öğrenci ile bire bir ilgilendiklerini belirterek onlara Üniversite hedefi vermeye çalıştıklarını ve bu yönde motive ederek eğitime verdikleri önemi ortaya koydu. Gösterilen ilgiden dolayı mevcut okul binasının yanına yeni yapılan modern bir bina bu yıl egitim hizmeti vermeye basladi.

Okul hakkında Tel:08225-30770-0 numaralı telefondan ve www.vision-privatschulen.de internet adresinden ayrıntılı bilgi almak mümkün

Ahmet İNCEL / MÜNİH

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı