Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
07 Kasım 2016 - Pazartesi 00:30 Bu haber 2499 kez okundu
 
CHP SALZBURG’DA DAYANIŞMA GECESİ DÜZENLEDİ
CHP Avusturya Birliği Salzburg temsilciliği dayanışma ve demokrasi gecesinde buluştu. Geceden elde edilen gelir Denizli Bekirli Belediyesi’nce yapımı devam eden Huzurevi’ne bağışlandı.
Siyaset Haberi


Hatay milletvekili sanatçı Hilmi Yarayıcı,Uşak milletvekili Özkan Yalım, Muğla eski milletvekili sanatçı Tolga Çandar ve CHP Parti Meclis Üyesi Gülizar Biçer Karaca’nın katıldığı gecede az ama coşkulu bir kalabalık vardı.

Gecenin sunuculuğunu Deniz Soylu gerçekleştirdi. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından istiklal marşımız okundu.

Gecenin açılış konuşmasını CHP Salzburg Temsilcisi Cevahir Yıldız gerçekleştirdi. Yıldız,  Cumhuriyet gazetesine yapılan baskılarla ilgili CHP Avusturya Birliği tarafından hazırlanan basın duyurusunu kamu oyuyla paylaştı ve “Cumhuriyet gazetesine yapılan baskılara karşı direneceğiz” dedi.

CHP Avusturya Birliği Başkanı Filiz Kaynak yaptığı konuşmasında Cumhuriyet kadınlarına seslendi ve gerçekleştirilmek istenen rejim değişikliğine karşı başta kadınlar olarak karşı durmaları gerektiğini belirtti. Kaynak; “Farklı kültürlerde nasıl yaşadıysak bundan sonra da o şekilde yaşamaya devam edeceğiz” diyerek özellikle kadınlara seslendi. Çocuklara ilk eğitimi anneler verir diyen Kaynak; “Cumhuriyetin biz kadınlara kazandırdıklarını unutmadan yaşatmak zorundayız. İslam sentezi yapılandırmayla rejim değişikliğine gitmek istiyorlar. Buna başta kadınlar olarak karşı durmalıyız” dedi.

Uşak Milletvekili Özkan Yalım yaptığı konuşmasında Cumhuriyet Halk Partisi olarak kanımızın son damlasına kadar Cumhuriyeti koruyacağımıza söz veriyoruz dedi.  Yalım; “Cumhuriyeti korumak hepimizin boynumuzun borcu. Her türlü darbeye karşıyız. CHP olarak özgürlüklerin savunucusu olmaya devam edeceğiz. Adı hangi parti olursa olsun demokrasi hepimize lazım. Kanımızın son damlasına kadar Cumhuriyeti koruyacağımıza söz veriyorum” dedi.

Hatay Milletvekili Sanatçı Hilmi Yarayıcı “Kendilerinden olmayanları ellerinin tersiyle itmeye devam ettiler. Binlerce öğretmen görevden alındı Milli Eğitim Bakanı yerinde duruyor. Ne yazık ki ülkemizde komik gelişmeler oluyor. Adil yargılama yok, evrensel hukuk yok. Ama ne olursa olsun biz bitti demeden bu mücadele bitmeyecek. Bu ülke bizim, bu sevda bizim” dedi ve konuşmasını okuduğu bir şiirle bitirdi.

Yapılan konuşmaların ardından sırada müzik vardı. İlk olarak sahneyi gençler aldı. Cenk Yanık ve Deniz Çağdaş’ın söylediği şarkılar dinleyenlerden büyük alkış aldı. Gençlerin ardından sahne sırası 13 yaşındaki minik Zehra’nın oldu. İzleyenler Zehra’ya alkışlarıyla eşlik etti.

Grup Yorumun efsane solisti Milletvekili Hilmi Yarayıcı ikinci sefer sahneye Grup Yorum’un efsane solisti kimliği çıktı. Yarayıcı’nın şarkılarına bütün salon hep bir ağızdan eşlik etti.

Gecenin sonunda CHP Muğla eski Milletvekili, usta müzisyen Tolga Çandar büyük alkışlarla sahneye çıktı. Çandar geceye katılanlara sazıyla “merhaba” dedi. Çandar Muğla şivesi ile yaptığı esprilerle izleyenleri kahkaya boğdu.

Münihin Sesi’ne özel bir açıklama yapan Tolga Çandar; “Yaklaşık 30 yıldır Avrupa’ya gelir giderim. Salzburg’a da bu ya altıncı ya da yedinci gelişim. O nedenle burada yaşayan gurbetçileri çok iyi tanırım. Buraya geldiğim zaman çok yabancılık çekmiyorum. Bu yörede yaşayan insanların sorunlarını iyi bilirim. Çocuklarını bilirim. Kucağımda alıp fotoğraf çektirdiğim çocuklar şimdi gelinlik kız oldular, damatlık erkek oldular. O nedenle benim için Ankara’dan kalkıp Muğla’ya gitmekle Salzburg’a gelmek arasında çok önemli bir fark yok.  Bu etkinliği Cumhuriyet bayramı dolayısı ile düşünmüştük. Tarihler uymayınca arkadaşlar demokrasi şenliği şekline dönüştürdü. Bizim Türklerin özel niteliğidir vatanlarından ne kadar uzak kalırlarsa kalsınlar ülkelerinden, oranın sorunlarından ve yaşadıkları gerçekliklerden korkmazlar. Buradaki insanlar Cumhuriyete yapılan saldırıları o kadar içselleştirmiş ki böyle bir etkinlik yapma ihtiyacı duymuşlar. Bu da bizim gibi düşünen insanlara özgü bir şeydir” dedi.

Gecenin ardından tombala çekilişine geçildi ve gecede elde edilen tüm gelir Denizli’nin Bekirli ilçesinde yapımı devam eden Huzurevi inşaatına bağışlandı.

Munihinsesi.com / özel 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı