Haber Detayı
03 Kasım 2016 - Perşembe 07:07 Bu haber 1479 kez okundu
 
GENÇ KUŞAĞIN GÖÇ TOPLANTISI
Göç anlaşmasının 55’inci yılı Münih’te tartışılarak kutlanacak
Etkinlik Haberi


MÜNİH - Türkiye ile Federal Almanya arasında imzalanan işgücü göçü anlaşmasının 55’inci yıldönümü Münih’te de bir toplantıyla tartışmaya açılıyor. Göç süreci ve sonuçlarının masaya yatırılacağı toplantı BIM e.V (Bavyera Göç Enstitüsü) tarafından 11 Kasım 2016 Cuma akşamı gerçekleştirilecek. Nikolaiplatz 1b adresindeki Seidlvilla’da düzenlenen toplantı saat 18.00’de başlayacak, ancak konuklar saat 17.00’den itibaren salona girebilecek.

Birinci kuşağın torunlarının Almanya’daki geleceği ile ilgili geçici bir bilanço çıkarmaya çalışacaklarını belirten BIM e.V. Başkanı Zeki Genç, 55 yılın dökümünün tek bir toplantıyla özetlenmesinin mümkün olamayacağını hatırlatarak, “Ancak sürecin bugüne ve yarına uzanacak sonuçlarını sürekli gündemde tutmamız gerektiğini biliyoruz. Bu tür tartışmalı toplantıların sıklaştırılmasından yanayız” dedi. Kendisinin ikinci kuşağın bir temsilcisi olduğunu belirten Zeki Genç, amaç ve etkinlik planlarını 11 Kasım toplantısı çerçevesinde şöyle açıkladı:

“BIM e.V. kamu yararına bir dernektir. Kendisini Almanya’ya göçün tarihsel sorunlarına ve sonuçlarına vakfeden bir kuruluş bu. Göç sürecinin belge ve malzemelerini toplamak, bunları Almanya’ya göç sorunları çerçevesinde düzenlenecek sergiler ve araştırma projeleri için kullanıma sunmak, toplantılar düzenlemek, bu konu üzerinde uzmanlaşmış bir kütüphane kurmak ve Münih’in bir parçası olarak da ‘Alman Göç Tarihi Müzesi’ açmak, etkinliklerimizi oluşturuyor.

30 Ekim 1961’de Bad Godesberg’de iki ülke yetkilileri arasında imzalanan anlaşmayla Türk işçilerinin Almanya’ya gelişi yasal bir temele kavuşmuştu. Bu yıl bu anlaşmanın 55’inci yılını yaşıyoruz. Ne Federal Almanya ne de Türkiye o günlerde bu anlaşmanın günümüze uzanan inanılmaz boyutlardaki sonuçlarını tahayyül edebilirdi. Konuk işçiler döneminden bugünlere gelindi. Bu ilişkinin sonuçları ve bugünkü kuşaklar üzerindeki etkisi gerçekten büyük oldu. İşte 11 Kasım’da ilk kuşağın torunları ve Alman toplumuyla bir araya gelip bu tarihsel olayın sonuçlarını masaya yatıracağız. Gecede, Türkiye’ye dönüş yapanların Alman ölçüleriyle Denizli’de yeni kurdukları bir fabrika örneğinden hareketle, Türkiye ekonomisinde bu ilişkilerin etkisini görünür kılmayı amaçlıyoruz. Almanya’da Türkçenin bugün ve yarını, nasıl bir dil olduğu, nasıl geliştiği veya gerilediği de gündemimizde. Ayrıca ‘azınlık sorunu ve Türk toplumu’ çerçevesinde bir tartışma gerçekleştireceğiz. Konuk işçilerin torunları bu ülkede geleceklerini nasıl kuracaklar, bunu konu edineceğiz.” 

BIM Başkanı Genç, 2017’de de bu mikro proje çerçevesindeki okuma günleriyle etkinliklerini derinleştireceklerini, bunun için MORGEN ve Münih ile Nürnberg’den değişik Türk dernekleriyle işbirliği yapacaklarını kaydetti. Genç, “Özellikle 11 Kasım’daki toplantıya yeni kuşak ve Alman toplumu yoğun bir katılım göstermeli. Benimle 0176 92961037 numaralı telefondan veya derneğimiz BIM e.V. üzerinden kolayca bağlantı kurulabilir” diye konuştu. 

 

Toplantının adresi:

Seidlvilla Verein e.V.
Nikolaiplatz 1b
80802 München

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı