Haber Detayı
21 Kasım 2016 - Pazartesi 19:28 Bu haber 1387 kez okundu
 
GURBET DEMANS YAPIYOR
Münih Schwabing Kliniği’nde Türk yurttaşları için Türkçe olarak demans konulu bir konferans verildi.
Sağlık Haberi


Türkçe konferansı özellikle birinci ve ikinci nesilden Türkler izledi. Demans uzmanı Süheyla Topdelen, Almanya’da yaşayan Türklerin göçmenliğin getirdiği zorluklar nedeniyle Almanlara oranda daha fazla demans hastalığına yakalandığını ve  
“GURBET SENDROMU”nun demansı körüklediğini söyledi.
 
TÜRK DEMANS HASTALARI ARTACAK
Almanya’da 1,2 milyon demans hastası olduğunu söyleyen Neuperlach Kliniği yaşlılık bilimcilerinden Süheyla Topdelen “Almanya’da yaşayan yaklaşık 200 bin civarında 60 yaş üzeri Türk var. Maalesef özellikle yurttaşlarımız arasında önümüzdeki yıllarda demans hastası insan sayısında büyük artış beklenmektedir” dedi. Hastalığın ileri yaşlarda unutkanlıklarla başladığını belirten uzman “Hafıza bozuklukları, Yönelim bozukluğu, konuşma bozukluğu ve yemek yapmak, alış veriş gibi günlük yaşam aktivitelerinde zorluklar gibi belirtileri vardır” dedi.
 
 
KESİN TEDAVİSİ YOK
Topdelen, hastalığın kesin bir tedavisinin olmadığını ama ilaçlarla ilerlemesinin geciktirildiğini belirtti. Gazete okumak gibi düşünsel faaliyetlerle, düzenli bedensel hareketle, dengeli beslenme ve sosyal yaşamda aktif olma gibi yaptırımların demansı başlamasını önlemede etkili olduğunu söyleyen uzman “birinci derecede akrabalarda demans olması, beyni etkileyen kafa yaralanmaları, parkison gibi hastalıklar, inmeler, alkol, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı demansa yakalanma rizikosunu artırmaktadır” dedi.
 
HASTA YAKINLARI ÇOK ZORLUKLAR ÇEKİYORLAR
Demans hastası yakınlarının çok zorluklar çektiğini belirten Süheyla Topdelen “Demans semptomları ile başa çıkmada hasta yakınlarına önemli görevler düşmektedir. Çok sevdiğiniz yakınınızın becerilerini kaybetmesine tanıklık ederken, bir yandan da giderek tuhaflaşan davranışlarını görmek sizi çok üzecektir. Demansa yakalanmış bir yakınımızın her sözünü olumsuz algılayıp, ona karşı tavır almalıyız, onun davranışının ardında hastalığını yattığını hiç akıldan çıkarmamalıyız” dedi.

Ahmet İNCEL / MÜNİHKaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı