Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
10 Haziran 2016 - Cuma 12:34 Bu haber 780 kez okundu
 
İSLAM BANKACILIĞI ANLATILDI
Landshut Üniversitesi'nde 21. yüzyılda İslam Bankacılığı paneli düzenlendi.
Yaşam Haberi


Seneden seneye İslam Bankacılığı´nin Avrupa'daki öneminin büyüdüğüne dikkat çeken yetkililer, bunda en önemli etkenin Almanya'da yaşayan 4 milyon Müslümanın yaşıyor olması ve bunların ticari faaliyetlerinin çok ciddi cirolara ulaşmasına dikkat çekiyorlar.

 Landshut Üniversitesi´nde okuyan müslüman öğrencilerin kurduğu (Selam - Muslimische Hochschulvereinigung Landshut) derneği, önemli bir organizasyona imza atarak düzenledikleri panelde Islami bankacılıktaki finans temsilcilerini biraraya getirdi.Sektörünün yetkili ağızlarından bilgilenme imkanı bulan öğrenciler özellikle Islami bankacılığın ilerleyişi ve Alman kanunlarındaki yerinin nasıl olduğunu öğrenme imkanı bulmuş oldular.

 Panelde ilk konuşmacı Osnabrück Üniversitesi´nde doktora tezini Islam bankacılığı hakkında yapmış bir akademisyen olan Souheil Thabti idi. Thabti, kendisinin Almanya´da ki Kuveyt Türk Bankasi´nin etik komisyonundada görev yaptığını belirterek, konuşmasında islam ve bankacılık terimlerininin anlamlarinin neler olduğunu açıkladı. Bir Islami bankada önemli olan kriterlerin neler olduğunu söyleyen Thabti, islami bankacılığının sektörde yükselisde olduğunu vurguladı.

 Landshut şehri Avukatlarında Reinald Kochise ise islami bankacılıktaki ödeme sistemlerini anlattı. En son konuşmacı olarak da Michael Gallwitz'in (Sparkasse Landshut eşbaşkanı) da kendisine önceden sorulmuş sorulara cevap vererek olası bir enflasyon veya deflasyonda islami ekonomi sistemi nasıl devreye gireceğini veya Islami bankacılığın Almanya´da işleme politikasının neler olduğunu. açıkladı.

 

 Selam Müslüman Üniversiteliler Derneği Landshut´da etkili

 2012 senesinde Landshut Üniversitesi´nde okuyan müslüman öğrencilerin girişimleriyle kurulan Selam - Muslimische Hochschulvereinigung Landshut (Selam - Müslüman Üniversiteliler Derneği Landshut ana gayesi müslüman üniversitelileri aktif bir şekilde kampus hayatına kazanmak. “Üniversite´de derneğimiz adına çeşitli programlar duzenliyoruz“ diyen dernek yönetim kurulundan Yasin Karataş, Gökhan Apak ve Yavuz Selim Erdem, “Üniversiteli arkadaşlarımıza yönelik futbol turnuvaları, mangal şenlikleri, seminler tertip ediyoruz. Bunun dışında müslüman öğrenciler olarak Landshut Üniversitesi´nde yaşamayı kolaylaştırmak için de çalışmalarımız var. Ilk olarak üniversite binası içerisinde mescit açma izni aldık. Sonra çalışmalarımızı yapabileceğimiz bir oda talebimiz oldu. Landshut Üniversitesi´nde 200 ile 300 arası tahmin ettiğimiz Türk öğrenciye yardımcı olmak için elimizden geleni yapıyoruz. öğrencilerin bir kısmı Türkiye´den okumaya gelen öğrenciler olsa da çoğu buradaki gurbetçi ailelerden oluşuyor.“ Şeklinde konuştu.

 Seminer sonrası iftar yapıldı

 Gecenin düzenleme amacının en önemli maddesinin okuldaki müslüman öğrencilere bir iftar vermek olduğunu ifade eden dernek yetkilisi Yavuz Selim Erdem, ana-baba ocağından kilometrelerce uzakta oturup yurtta kendi başlarına hazır yemekler ile iftarlarını açan gençlere en azından bir kere sıcak ev yemekleri ile ailevi ortamda orucunu açmalarına imkan vermek istediklerini bunun içinde haftalar öncesinden ekip kurarak geceyi en iyi bir şekilde tamamladıklarını söyledi. Program sonunda dernek başkanı Yasin Karataş katılımcı ve konuşmacılara ayrı ayrı teşekkür ederken organizasyonda emeği geçenlere gül hediye etti.

Hüseyin Oluc / Münih

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı