Haber Detayı
29 Haziran 2016 - Çarşamba 11:19 Bu haber 1916 kez okundu
 
KUDDUSİ UYSAL'DAN KADİR GECESİ MESAJI
Münih Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Kuddusi Uysal bir Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı mesajı yayınladı.
Yaşam Haberi


“BİR ÖMRE BEDEL MÜBAREK BİR GECE: KADİR GECESİ”

Rahmet ve mağfiret ayı, on bir ayın sultanı Ramazan-ı şerif ayını uğurlamaya hazırlandığımız bu günlerde Yüce Rabbimizin eşsiz bir ihsanı ile karşı karşıyayız.

Önümüzdeki 01 Temmuz 2016 Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece Kadir Gecesini; 05 Temmuz Salı günü de Ramazan Bayramını idrak edecek ve üç ay boyunca yaşadığımız manevi heyecanımızı kadri ve kıymeti büyük, bir gece ile taçlandırmış ve akabinde de bayrama kavuşmuş olacağız.

Kadir Gecesinin önem ve değerini bizzat Kur’an-ı Kerim özel bir süre ile haber vermekte, içinde Kadir gecesinin bulunmadığı bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmektedir.

Kur’an-ı Kerim’de geceyi anlatan Kadir süresinde; “Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesi’nde indirdik.  Kadir gecesi’nde ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” [i] buyrulmaktadır.

Kadir Suresinde, üç önemli mesaj vardır:

Birincisi, hidayet kaynağımız Kur’an-ı Kerim, Kadir Gecesinde inmeye ve İslâm güneşi yeryüzünü bu gecede aydınlatmaya başlamıştır.

İkinci, Kadir Gecesiyle Yüce Rabbimiz tarafından müminlere bir ömre bedel imkân ve fırsat sunulmuş olmasıdır.

Üçüncü, vahiy meleği Cebrail aleyhi’s-selâm ile Allah’ın meleklerinin Kadir gecesinde yeryüzüne selâm ve esenlik getirmek üzere her türlü iş için inmeleridir.

Peygamber Efendimiz (sav.) de gece ile ilgili olarak:“Faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah’tan umarak Kadir gecesini güzel amellerle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağı” (Buhârî, İman, 25, 27, 28; Müslim, Müsafirîn, 173-176) müjdesini vermekte ve bu gecede “Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle” (Tirmizi, Deavat, 84; İbn Mâce, Dua, 5) diyerek dua etmemizi tavsiye etmektedir…

Kadir Gecesinin de içinde bulunduğu bu Ramazan ayı, milletimizin var olduğu her yerde, gönüller yapma zamanı olarak değerlendirilmiş, “Gelin Gönüller Yapalım Bu Ramazan ve Her Zaman” çağrısı ile gönül köprüleri kurulmuş, iftar sofraları ile mülteciler başta olmak üzere toplumun her bir kesimi ile birlik ve kardeşlikler güçlendirilmiş, zekat- fitre ve hayırlar ile muhtaç insanlara yardımcı olunmaya çalışılmıştır.

Ancak bir yandan Ramazan ayının bu manevi rahmet iklimini teneffüs ederken, Kadir Gecesinde gökyüzü nurlanırken, yeryüzünün kan ve göz yaşına boğulmuş olması bizleri derin bir hüzne sevk etmektedir. Allah'ın değer verdiği, melekler göndererek onurlandırdığı insanın, sevgi ve barışı hakim kılarak huzurlu bir insan, huzurlu bir toplum inşa etmek yerine kendisini ve insanlığı dipsiz kuyulara atması ne büyük bir bedbahtlıktır.  Dünyanın birçok yerinde böyle ulvi bir gecede halen kan akıyor olması, binlerce insanın yerinden yurdundan ayrılarak mülteci durumuna düşmeleri ve halen kardeşin kardeşi katlediyor olması insanlığın evrensel rahmet mesajlarından ne kadar uzak olduğunun bir  göstergesidir.

Bu nedenle, bu geceyi fırsat bilip,  öncelikle Kerim kitabımız Kuran'a tabi olarak, insanın değerini, kadir ve kıymetini bilmeliyiz. Bu gecede dünya semasına inen Kuran’ı tekrar gönül dünyamıza indirmeliyiz.. “İnsanları sevmenin ve değer vermenin, Allah'ın rızasına açılan kapıların anahtarı olduğunu unutmamalıyız.

İnsana değer vermenin Kabe yapmak kadar anlamlı olduğunu bilmeliyiz. Zira insan; Cenab-ı Hakkın yeryüzündeki halifesi, Vahyin muhatabı, kainatın yaratılış gayesi ve emrine amade kıldığı, ruhundan ruh üflediği şerefli bir varlıktır. Kainat Nüsha-ı suğra, insan ise Nüsha-ı Kübradır.

Kadir Gecesinin değerini, gecenin karanlığında değil, tüm karanlıkları aydınlatmak üzere gelen Yüce Kitabımızda ve insanlıkta aramalıyız. Bin aylık manevi gelişmeleri yaşayabilmek için Kuran'ın hak, hakikat, ahlak ve adalet ilkelerine yeniden sarılmalıyız. Allah'ın meleklerinin yeryüzüne barış ve esenlik getirmeleri için, Kuran'ın barış ve esenlik mesajlarına can-ı gönülden kulak vermeliyiz. Ramazan Ayında kazandığımız güzellikleri Ramazan ayı sonrasında da devam ettirmeliyiz.

İslâm’ı “terör”le özdeşleştirerek küresel ölçekte bir İslâmofobi oluşturmak isteyen güç odaklarına inat, Yüce Dinimiz İslam’ın rahmet mesajlarını daha çok vurgulamalı ve hayatımıza taşımalı, Kur’ân’a ve  Sünnet-i Rasûlüllah’a tabi olmalıyız.

Kadir Gecemiz ve Ramazan Bayramımız mübarek olsun, hayatımızın her anı Kadir Gecesi kadar kıymetli olsun.

Bu düşüncelerle, İslam aleminin, necip milletimizin, bütün Müslüman kardeşlerimin mübarek Kadir Gecesini ve akabinde idrak edeceğimiz mübarek Ramazan Bayramını en içten dileklerimle tebrik ediyor, nice Kadir gecesi ve Bayramlara sağlık ve huzur içinde kavuşmayı niyaz ediyorum.

Kuddusi UYSAL

Münih Din Hizmetleri AtaşesiAhmet İNCEL / MÜNİH

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı