Haber Detayı
04 Temmuz 2018 - Çarşamba 19:12 Bu haber 891 kez okundu
 
KUKLALAR ÇOCUKLARA TÜRKÇE ÖĞRETİYOR
Çocuklarının Türkçeyi unutacak olmasından kaygılanan Münih’te yaşayan altı anne, kurdukları Tiyatro Uğur Böceği ile çocuklara kuklalar eşliğinde ana dillerini öğretiyor.
Kültür - Sanat Haberi


Gülce Dinç Bozoğlu ve İpek Kul tarafından projelendirilen etkinlikte amaç çocuklara, kuklaların da Türkçe konuşabildiklerini, Türkçe’nin de kolay ve eğlenceli bir dil olabileceğini oyun diliyle göstermek. 

 

Projenin fikir annesi  Gülce Dinç.  Hikâye,  bir annenin henüz kızını doğurmadan önce Türkçe konusunda kaygılanması ile başlıyor. Arkadaşlarının çocuklarından gözlemlediği kadarı ile anaokulu ve ilkokulda çocuklara Almanca çok keyifli, çok eğlenceli bir dil olarak sunulurken, Türkçe sadece eve geldiklerinde kullandıkları,  genelde emir kiplerinden oluşan daha sevimsiz bir dil olarak karşılarına çıkıyor.

 

Türkçenin de Almanca kadar zevkli ve keyifli olduğunu düşünen Gülce Dinç bu konuyu kendine dert ediniyor ve başlıyor kuklaları toplamaya. Başlangıçta kızı için yola çıkıyor çıkmasına ama daha sonra başka çocukların da buna ihtiyacı olduğunu düşünerek sosyal medya üzerinden Münih’te ki diğer gönüllü annelere ulaşıyor.

 

Tamamen gönüllülük esası ile gerçekleştirilen projede oyunun metinlerinden, dekoruna kadar her şey bu altı anneye ait.  Sımsıcak bir ortamda yaklaşık yarım saat süren etkinlikte, Türkçe konuşan kuklaları karşılarında gören çocuklar kendilerini hem hikayenin büyüsüne kaptırıyor hem de neşeli müziklerle yerlerinden hop oturup hop kalkıyorlar. Gösterimin sonunda kuklalar çocuklara dağıtılıyor ve hep birlikte şarkılar söyleniyor.

 

Münihin Sesi olarak hikayenin fikir annesi Gülce Dinç ve oyunun metinlerini yazan İpek Kul ile görüştük.  Çocuklara Almancanın çok keyifli Türkçenin ise çok zor bir dil olarak sunulduğunu belirten Gülce Dinç; “Münih’te yaşadığımızdan dolayı minik kızım için  Almanca her zaman ön planda olacaktı. Halbuki ben kızımın Türkçeye de hakim olmasını istiyordum. Bunun için bana bir görev düştüğünü fark ettim. Bu şekilde sosyal medya üzerinden Münih’te ki annelere ulaştım. Tamamen gönüllü anneler olarak bu projeyi yapıyoruz. Sahneyi, kuklaları, hikayeyi,  her şeyi biz kendimiz hazırladık. Aramızda fotoğrafçı bir arkadaşımız var o da fotoğraflarımızı,  logolarımızı tasarlıyor. İpek ile oyunu yazıyoruz, prova ediyoruz ve oynuyoruz. Önümüzdeki sezonda yeni oyunlar yazıp derneklerinde yardımı ile daha çok çocuğa ulaşmak istiyoruz. Amacımız Türkçenin de eğlenceli, kolay ve zevkli bir dil olduğunu çocuklarımıza gösterebilmek” dedi.

 

Projeyi duyduğunda çok heyecanlandığını ve oyunun metinlerini yazarak hemen destek vermek istediğini belirten gönüllü annelerden İpek Kul;  “İstanbul’dan Münih’e yeni taşındık. Oğlumun Türkçesi şuan iyi ama eminim ki okula başlamasıyla birlikte onda da gerilemeler olacak. O yüzden bu projeye destek vermeyi çok istedim. Gülce ile beraber oyunu yazdık, prova ettik, oynamaya başladık. Oyun kısa zamanda çokta güzel ilgi gördü bu da bizi motive etti. Şimdi yeni oyunlar yazmak için heyecanla yaz tatilinin gelmesini bekliyoruz” dedi.

 

Çocuklarına kuklalar eşliğinde Türkçeyi öğretmek isteyen ve ücretsiz olarak sergilenen bu projeye destek vermek isteyen aileler Tiyatro Uğurböceği etkinliklerini sosyal medya üzerinden takip edebilirler.

 

Munihinsesi.com / özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: KUKLALAR, ÇOCUKLARA, TÜRKÇE, ÖĞRETİYOR, ,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı