Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
11 Mayıs 2016 - Çarşamba 16:15 Bu haber 4801 kez okundu
 
MEHMET KÖSE İLE YTB ÜZERİNE
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Mehmet Köse ile Yurtdışı Türkler Başkanlığı üzerine konuştuk.
Röportajlar Haberi


ZEKİ GENÇ: Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları hakkında biraz bilgi verebilir misiniz ?

MEHMET KÖSE: Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları, Türkiye Cumhuriyetinin yurtdışında ki vatandaşlar başta olmak üzere tarihi, kültürel yakınlığımız olan topluluklar ve diğer başka sorumluluk alanlarında görev yapmak üzere kurulmuş başbakanlığa bağlı bir kuruluş.

ZEKİ GENÇ: Bugün Münih’te bulunma amacınız nedir ?

MEHMET KÖSE: Bizim burada bulunma sebebimiz yurtdışı vatandaşlarımızla ilgili bazı çalışma kurumları ile istişare etmek, iş birliği alanlarını karşılıklı konuşmak ve bunları nasıl yapacağımızı birlikte değerlendirmek.  

ZEKİ GENÇ: YTB ne zaman kuruldu ve faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz ?

MEHMET KÖSE: Yurtdışı Türkler Başkanlığı 2010 yılında kuruldu. Türkiye’nin dış göçü çok daha eskiye dayanır. 1960’lı yıllara kadar geriye gider. Kurulduğu tarihe kadar bir çok farklı kurum bünyesinde yürütülen yurtdışında ki vatandaşlara yönelik politikalar, programlar 2010 yılında Yurtdışı Türkler Başkanlığı’nın kurulmasında öncülük etti. Yurtdışı Türkler Başkanlığı bu çalışmaları başbakanlıkta 2010 yılından beri bu kurumlarımızla birlikte yürütmeye devam ediyor. Yurtdışı vatandaşlıklarımıza yönelik faaliyetlerimiz bir çok başlıkta toplanabilir. Türkiye kendi ülke sınırları içerisinde yaşayan milletine, vatandaşına verdiği hizmetin değerinin aynısını imkanlar ölçüsünde yurtdışında  ki vatandaşlarına da vermektedir. Bu çerçevede bugüne kadar yaptığı icraatlardan bir çoğu sayılabilir ama yurt dışına öğretmen görevlendirmeden tutun da bir çok alanda vatandaşlarımıza hizmet etmek adına kurumlar oluşturulmuştur. Konsolosluklarımızın sayıları arttırıldı. Vatandaşlarımızın birebir, günlük konsolosluk işlemleri  çok daha hızlandırıldı. 2012 yılında yapılan düzenlemeyle Yurtdışındaki vatandaşlarımız bulundukları ülkelerde oy kullanmaya da başladılar. Kendi haklarını, taleplerini sandıkta Türkiye’ye iletme haklarını elde ettiler. 01 Kasım tarihinde yapılan seçimlerde ciddi oranda - %45 civarında -  vatandaşımız sandığa giderek oyunu kullandı. Diasporaların genel oy kullanma eğilimine baktığımız zaman bu yüksek bir orandır. Bizim toplumumuzun hassasiyetleri ve motivasyonunu dikkate aldığımız zaman bu oran önümüzdeki seçimlerde çok daha artacaktır.

ZEKİ GENÇ: Diaspora Türkler için yeni bir kavram değil mi ?

MEHMET KÖSE: Diaspora kelime olarak bugüne kadar Türk toplumu için çok fazla kullanılmadı ancak bu kelimenin bir çok anlamı var. Bu anlamlardan en önemlisi belli bir süre kendi ülkesi dışında, farklı bir ülkede yaşayan toplulukları ifade etmekte. Bunun kurumsallaşma, birbiri arasında iletişim kurma, etkinliği sağlama, ortak refleks gösterme, ortak teze sahip olma gibi bir çok alt başlıkları vardır. Türk toplumunun da bunu son yıllarda başardığını düşünüyoruz. Eskiden bu anlamda Türk toplumunun birlikte hareket etmesi yönünde bir çok  eleştiriler vardı ancak benim gördüğüm son yıllarda, bu anlamda ortak hareket edebilme kabiliyeti göstermiştir. Türk toplumu bu anlamda gelişmeler göstermiştir. Diasporanın kelime olarak başka toplumları ifade ettiği söylenir doğru ama bugün için artık sadece birkaç toplum değil, kendi ülkesi dışında yaşayan sebebi ne olursa olsun hemen hemen tüm toplumlar için kullanılan pratik bir kavram. Alternatifi bulunana kadar bu kavramla devam edeceğiz.

ZEKİ GENÇ: Bugünkü seminerin önemi ve içeriği neydi ?

MEHMET KÖSE: Bu seminerlere seri olarak devam ediyoruz. Aslında seminerden ziyade burada toplumumuzu temsil eden sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla bir çalışma toplantısı. Bu çalışmalarda daha çok toplumumuzun öncelikli gündem maddeleri, konu başlıkları, eğitimden kültüre insan haklarından,  islam karşıtlığına kadar bu konu başlıklarında karşılıklı gündemi tartışmak, fikir alışverişinde bulunmak, bu sorunları gidermek için neler yapılabilir ya da daha olumlu anlamda gelecek perspektifine yönelik neler yapılması gerekir bunları istişare ettik. Aynı zamanda bu konuları birlikte çalışabileceğimiz ortak zemin, programlar ve proje başlıklarını konuştuk. Bunlarda nasıl çalışmamız gerekiyor, nasıl birlikte hareket edebiliriz bunları tartıştık. Verimli bir toplantı olduğuna inanıyoruz. Çok dinamik ve sivil toplum örgütlerinin bu anlamdaki katkısına müteşekkiriz.

ZEKİ GENÇ: Derneklerimiz size nasıl ulaşabilir ve toplantılarınıza nasıl katılabilirler ?

MEHMET KÖSE: Konsolosluk bölgesini dikkate alarak tüm derneklerimize davetiye göndermeye çalışıyoruz. Tabii ki elimizde listeleri ve iletişim bilgileri var olanlara ulaşabiliyoruz. Eğer bizim web sayfamızdaki dernek listemizde yer alırlarsa her zaman konu gündeme geldiğinde kendilerini bilgilendirmek için iletişim bilgilerine sahip olmuş oluruz. Kendilerini tanıtıcı, orada istenen kendileri ile ilgili bilgi ve belgeleri yükleyerek web sayfamızdaki STK bilgi sistemine verilerini girmeleri gerekiyor. Biz de bu vesile ile kendilerine ulaşma imkanı buluruz. www.ytb.gov.tr sayfası üzerinden bize ulaşabilirler.

ZEKİ GENÇ
munihinsesi.com / özel

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı