Haber Detayı
02 Ekim 2016 - Pazar 15:07 Bu haber 2341 kez okundu
 
MÜNİH’TEN İSTANBUL’A MESAJ VAR
Münih’te yaşayan Dansçı, Kareograf Ceren Oran 03 Ekim Pazartesi günü İstanbul’da Hemiat los (Vatansız) adındaki gösteriyi sergileyecek.
Kültür - Sanat Haberi


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Dans Anasanat Dalı’nda gerçekleştirilecek olan gösterinin konsepti, koreografi ve dansı Ceren Oran,  ses ve  Elektronik Nihan Devecioglu tarafından, görseller  Funda Gül Özcan’dan kosüm ise Sigrid Wurzinger tarafından hazırlandı. Gösterinin ortak yapımcılığını Kulturreferat München, Bayerischen Landesverband für zeitgenössischen Tanz (BLZT), Dükkan Kulturplanungs Büro. Tanztendenz München ve Tanzbüro München üstlendi.

Heimat...los!’ta üç sanatçı bir araya gelip kişisel göç geçmişleri doğrultusunda göçün zorlukları, ‘eski’ ve ‘yeni’ evler arasında gidip gelen ve bozulan kimlikler konusunda küresel bir araştırmaya soyunuyor. Proje Batı kültürleri ve Avrupa haritası arasında görünmez duvarları aydınlatmaya çalışıyor. Kimin yasal olup olmadığına kim karar veriyor? ‘’Hiç Kimse İllegal Değildir’’(Kein Mensch ist illegal/No Person is Illegal) ama hala bir sürü insan her yıl ‘ev’le ilgili kafalarında tonla soruyla vize ofislerinin kapısında bekliyor ve illegal olmamayı umuyor. Gösteride Ev nedir? Nerede? Arada kalma hissi mi ev yoksa yeni eve varamamak mı? sorularına cevaplar aranacak.

Ceren Oran kimdir ?

Ceren Oran dans eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Modern Dans Bölümü’nde başladı. SEAD’da (Salzburg Experimental Academy of Dance) koreografi araştırmaları (ICE) konusunda yüksek lisans yaptı. 
4 yıl Avusturya’da Toihaus isimli tiyatroda dansçı olarak sahneye çıkarken okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar için dans tiyatroları sahneledi. Öte yandan Avrupa, Türkiye ve Amerika’da çeşitli proje ve festivallerde farklı koreograf, dansçı, müzisyen ve oyuncuyla sahne aldı ve proje yürütücülüğü yaptı. Halen Istanbul Moda Sahnesi’nde okul öncesi çocuklara yönelik hareket tiyatroları tasarlamakta ve yönetmektedir.
2010 yılından bu yana birçok farklı şehirde Soundpainting isimli eşzamanlı kompozisyon tekniğini kullanarak sanatçılarla ve çocuklarla yaratıcı atölyeler düzenlediği disiplinlerarası projelere de öncülük etmektedir. Ceren Oran Münih’te yaşıyor.

munihinsesi.com / özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı