Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
23 Haziran 2018 - Cumartesi 13:43 Bu haber 1707 kez okundu
 
MÜNİH KİTAP KULÜBÜ 3. KEZ BULUŞTU
Münih’te kitap ve türkü bir araya geldi. Münih Kitap Kulübü üçüncü buluşmasını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi.
Kitap Haberi


Pizzeria Palermo’da gerçekleştirilen gecede kitaptan müziğe, siyasetten sanata her şey konuşuldu. Gecenin açılış konuşmasını Münih Kitap Kulübü Kurucusu Deniz Gezginci  gerçekleştirdi. Sözlerine  “kitap” için bir araya gelenlere teşekkür ederek başlayan Gezginci, ilerleyen günlerde kurmayı düşündükleri Münih Türk Kütüphanesi hakkında bilgiler verdi.

Daha önce yurtdışında bir çok Türk Kütüphanesinin kurulmasında çalışmalar  yapan ses sanatçısı Sevinç Arda’da geceye katılanlar arasındaydı.  Sevinç Arda Türk kütüphanesi ile ilgili daha önce yaptığı çalışmaları anlatırken, kitapların konuşulduğu bir geceye katılmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi. Arda,  bugüne kadar  İstanbul’dan yaklaşık 400 kiloya yakın kitabı Türk Kütüphaneleri için Avrupa’nın çeşitli kentlerine taşıdığını belirtti.  

Gecede kitabın haricinde siyaset, sanat ve müzik de konuşuldu.  Münih Sosyal Demokratları Grubu Kurucusu Kamuran Öztürk yaptığı konuşmasında Münih’te sosyal demokratların bugüne kadar örgütlenemediklerinden söz etti.  Münih’te yaşayan Türk toplumunun yaklaşık %60’ının mevcut siyasal iktidara yakın çevreden oluştuğunu belirten Öztürk, %25’e yakın bir kesimin de sosyal demokratlardan oluştuğunu ve bu sosyal demokratların bir araya gelemediklerini  belirtti. Amaçlarının sosyal demokrat kesimi bir araya getirmek olduğunu belirten Öztürk; “Yapacağımız çeşitli organizasyonlarla bu kesime ulaşmaya çalışacağız. Bunun için sosyal medyada örgütlenmeye başladık. İstiyoruz ki Münih’te sosyal demokratlar da etkin olsun. Sadece Türkiye’de ki yaşam değil Almanya’da ki sorunlarımızla da ilgilenmeliyiz. Bu arenada ki yerimizi almalıyız” dedi.

Gecede konuşma yapan CHP Münih Birliği eski Başkan Yardımcısı Gülbey Kılıç siyasetin hayatın her alanında olduğunu vurgularken; “Bugün kitap ve türkü için bir araya toplandık ancak siyaset hayatımızın her alanında mevcut. Maalesef Türkiye’de kitap okuyandan korkuyorlar. Ülkemiz bir uçuruma gidiyor ve bu uçurumdan ancak birlik ve beraberlik içerisinde olursak kurtulabiliriz. Münih’te devrimci, Atatürkçü, Cumhuriyetçi insanlar bir araya gelerek hep birlikte bir şeyler yapmalıyız” dedi.

Münih Cumhuriyet Gönüllüleri Grubu Kurucusu ve Atatürkçü Düşünce Derneği eski Başkanı Hatice Kaya yaptığı konuşmasında gelecek nesiller için bir şeyler yapmak zorunda olduklarını belirtti. Kitapların insanları ortak bir noktada buluşturduğunu söyleyen Kaya; “Münih Kitap Kulübü’nü hep birlikte el ele vererek büyütebiliriz. Önemli olan bu fikre sahip çıkmak” dedi.

Kitap hangi dilden, hangi mezhepten, hangi düşünceden olursa olsun kitapların her zaman temel kaynakları olduğunu belirten Küçük Mahsuni Turhan; “Güzel çalışmalarınızı canı gönülden destekliyorum. Her zaman sizlerin yanındayım. Elimden geldiğince de Münih Kitap Kulübü’ne destek olmaya çalışacağım “dedi.

Yapılan konuşmaların ardından sıra türkülere geldi. Münih’te yaşayan  ses sanatçısı Sevinç Arda’nın söylediği şarkılar dinleyenlerden büyük alkış aldı. Gecenin ilerleyen saatlerinde Küçük Mahsuni Turhan’ın söylediği türkülere kitap severler hep bir ağızdan eşlik etti.

Oberschleissheim Deutsch – Türkischer-Freundschfats Derneği Başkanı Fehime Akilligil Münih Kitap Kulübü’ne yaklaşık yüze yakın  kitap hediye etti. 

munihinsesi.com / özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MÜNİH, KİTAP, KULÜBÜ, 3., KEZ, BULUŞTU,
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı