Haber Detayı
30 Ağustos 2016 - Salı 07:59 Bu haber 1566 kez okundu
 
NSU KURBANI HABİL KILIÇ MÜNİH’TE ANILDI
Almanya’nın Münih kentinde 2001 yılında Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) tarafından öldürülen Habil Kılıç, ölümünün 15. yılında anıldı
Yaşam Haberi


Münih Türk Konseyi tarafından Habil Kılıç için vurulduğu dükkanının önünde düzenlenen anma töreninde, T.C. Münih Başkonsolosu Mesut Koç ve  konsolos Uğur Küçüker’in yanı sıra çok sayıda Türk STK temsilcisi hazır bulundu.  Bu yılki anma törenine Alman politikacılardan ve yerel yöneticilerden kimsenin katılmamış olması, yurttaşlarımız arasına üzüntü yarattı. 

“GÜVEN SARSILDI”
NSU cinayetlerinden 5'inin Bavyera Eyaleti’nde işlendiğine dikkati çeken konsey sözcüsü Sami Demirel, “15 yıl sonra gün yüzüne çıkan gerçekler, toplumumuzu derinden sarsmıştır. NSU davası ise bir tiyatro sahnesine dönüştürüldü, ama yine de toplum olarak hukuk ve adaletin üstünlüğüne inanmak istiyoruz” dedi.
 

BAŞKONSOLOS KOÇ, TAZİYE DEFTERİNE YAZDI
Anma töreninde bir konuşma yapmayan T.C. Münih Başkonsolosu Mesut Koç, açılan taziye defterinde duygularını şöyle dile getirdi:

“Habil Kılıç’ı NSU cinayetleri çerçevesinde katledilişinin yıl dönümünde rahmetle anıyoruz. Devam eden yargı süreci sonunda adaletin tecil etmesi ortak beklentimizdir. Habil Kılıç’ın yakınlarına bir kez daha başsağlığı dilerken, bugünkü anma töreninde bulunanlara, törene emeği geçenlere saygı ve selamlarımı ifade ediyorum” 

DUALAR OKUNDU

Münih DİTİM Merkez Camisi Din Görevlisi Murtaza Arslan, Kuran’dan ayetlerle örnekler vererek başladığı konuşmasında, insan yaşamının önemine değindi.  Arslan, Habil Kılıç ve diğer kurbanlar için tüm katılımcılarla birlikte dualar okudu.   

DAVA DÖRDÜNCÜ YILINDA

8’i Türk 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü sanıklarının yargılandığı davada üç yıl geride kalırken, cinayetler ve örgütün karanlık bağlantıları üzerindeki sis perdesi hala kaldırılamadı.

Ahmet İNCEL / MÜNİH,


Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı