Haber Detayı
25 Temmuz 2018 - Çarşamba 00:36 Bu haber 2476 kez okundu
 
RAHMİ ORUÇ GÜVENÇ HOCAYI SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ
Türkiye'de ve dünya çapında Türk Musikisi tedavi geleneği üzerine yaptığı öncü çalışmalarla tanınan Yard. Doç.Dr. Rahmi Oruç Güvenç, geçtiğimiz sene 5 Temmuz tarihinde girdiği operasyonun ardından geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetmişti. Münih’in en büyük değerlerinden olan Oruç Güvenç hocayı saygı ve rahmetle anıyoruz.
Yaşam Haberi


1948 yılında Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde doğan Güvenç, İstanbul, Cerrahpaşa ve Marmara Üniversiteleri bünyesinde uzun yıllar müzikle tedavi ve rehabilitasyon çalışmalarını yönetti.

 

1975 yılında kurduğu, şu anda Münih de dahil olmak üzere hala yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren TÜMATA müzik topluluğu ile çok uzun yıllar çalışmalar yapmış ve aynı zamanda dünya çapında birçok üniversite ve üniversite hastanelerinde sertifikalı öğrenciler yetiştirmiştir.

 

Kam/Baksı/Şaman kültürü, Orta Asya Türklerinin şifa kaynakları ve Tasavvuf musikisi üzerine çalışmalarının yanısıra, gerçekleştirdiği 3-7-14-40-66-99-114 günlük Sema'lar ile tarihte bir ilke imza atmıştır.

 

5 Temmuz 2018 tarihinde Yrd. Doç.Dr. Rahmi Oruç Güvenç'i anma sebebiyle Armutlu'da kızı, Kanıkey Güvenç Akçay ve eşi Sertaç Akçay'ın kurduğu Permakültür köyü Alişler Yurdu'nda dünyanın birçok ülkesinden yaklaşık 400 kişi, 3 gün 3 gece devam eden bir Sema buluşmasında bir araya gelmiştir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: RAHMİ, ORUÇ, GÜVENÇ, HOCAYI, SAYGI, VE, RAHMETLE, ANIYORUZ,
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı