Haber Detayı
13 Kasım 2016 - Pazar 07:32 Bu haber 1705 kez okundu
 
TÜRKLERE KAMUDA KOTA GETİRİLSİN
Almanya’da faaliyet gösteren yaklaşık 50 göçmen kuruluşu, Başbakan Merkel’le yapılacak Uyum Zirvesi’nde, göçmen kökenlilere kamuda kota getirilmesi talebinde bulunacak.
Siyaset Haberi


DEUTSCHPLUS derneği tarafından yapılan açıklamada, Almanya’da faaliyet gösteren yaklaşık 50 göçmen kuruluşunun 14 Kasım’da Başbakanlık’ta düzenlenecek 9. Uyum Zirvesi’nde Almanya Başbakanı Angela Merkel’e içinde taleplerin bulunduğu “ilkeler belgesini” sunacağı belirtildi. Söz konusu belgede, göç konularının ve ülkedeki kültürel çeşitliliğin korunmasının devlet hedefleri olarak anayasada yer alması talep ediliyor. Göçmenlerin yönetici pozisyonlarda Almanlarla eşit sayıda yer almaları için bir kota belirlenmesi talep edilerek, bunun için gelecek yıl uygun bir stratejinin geliştirilmesi çağrısı yapılıyor.

Okullarda, çocuk yuvalarında, kamu ve güvenlik kuruluşlarında ‘kurumsal ırkçılığın’ önlenmesi amacıyla ülkede bir ‘Ulusal Kültürlerarası Açılım Konseyi’ kurulmasını da isteyen göçmen kuruluşları, Alman okullarında daha fazla Türkçe, Arapça, İtalyanca, Kürtçeve Farsça dersleri konulmasını talep ediyor.

SOFUOĞLU: POPÜLİST SÖYLEMLER KULLANILIYOR

Kota talebinde bulunan kuruluşlardan biri olan TGD’nin Başkanı Gökay Sofuoğlu, son zamanlarda Almanya’da göçmenlere ilişkin politikanın ikinci plana atıldığı veya bu konuda tamamen popülist söylemlerin kullanıldığının görüldüğünü belirtti. Sofuoğlu, yaklaşık 50 göçmen kuruluşunun birlikte hazırladığı ve Başbakan Merkel’e verilecek belgenin Almanya’nın geleceğinin birlikte nasıl şekillendirilebileceğini ele aldığını söyledi. Almanya’nın nüfusunun yüzde 20’sini oluşturan göçmenlerin kararların alındığı yerlerden uzak tutulmasının gelecek dönem için hem Almanya, hem de göçmenler için hayırlı olmayacağını vurgulayan Sofuoğlu, “Halkın yüzde 20’sini göçmenler oluşturuyorsa bunun yönetim kadrolarına da bir şekilde yansıması gerekiyor” dedi. Sofuoğlu, bu taleplerin anayasada yer alması gerektiğini belirterek, “Çok kültürlülüğün anayasaya yansıması gerekiyor. Buradaki insanların Almanya ile özdeşleşmesi için buradaki yaşayan herkesin eşit haklara sahip olması lazım” dedi.

Kaynak: Hürriyet


Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı