Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
25 Mayıs 2016 - Çarşamba 11:14 Bu haber 2381 kez okundu
 
CHP MÜNİH KOMİSYONU ÜYELERİ BİLGİLENDİRDİ
CHP Genel Merkezi tarafından atanan CHP Münih Komisyonu, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği toplantı ile üyelerini bilgilendirdi.
Siyaset Haberi


Münih Tokatlılar Derneği’nde gerçekleştirilen toplantıyı komisyon üyeleri Emrani Kami, Zekeriye Uçar ve Cansade Özoğul yönetti.

Pazar günü olmasına rağmen toplantıya katılım oldukça fazla oldu. Komisyon üyeleri üyeliklerle ilgili bilgilendirme yaparken, CHP Münih Birliği tarafından üyelikten uzaklaştırılan üyeler düşüncelerini belirtti.

CHP Münih Birliği’nin kuruluşundan bugüne kadar istenen, beklenen sağlıklı örgütlenmesini gerçekleştiremediğini belirten komisyon üyelerinden Zekeriye Uçar; “  Genel olarak Avrupa örgütlerinde yaşanan sorunlar üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yurtdışı örgütlerinin yeniden yapılandırılması gerektiğini belirtmesinin ardından Almanya’nın Dortmun şehrinde 1-2 Nisan tarihlerinde bütün birlik yöneticilerinin de katıldığı Genel başkan yardımcısı Tekin Bingöl başkanlığında iki komisyon kuruldu. Bu komisyonlara Yapılanma ve Uzlaşma komisyonu adı verildi.  Komisyonlara CHP genel merkezi tarafından tam yetki verildi. Uzlaşma komisyonu kısa sürede çalışmalarına başladı ve  Necdet Saraç başkanlığında birliklerde uzlaşma toplantıları düzenledi.  4-5 Mayıs 2016 tarihinde CHP Münih Birliği yöneticileri ve birlik üyeleri ile geniş katılımlı görüşmeler gerçekleştirerek komisyon kurma kararı alındı. Burada toplanmamızın amacı CHP Münih Birliği üyelerinin üyelik işlemlerini sağlıklı bir şekilde gerçekleştimek” dedi.

Komisyon olarak neden kendilerinin yetkilendirildiklerini anlatan Komisyon üyelerinden Cansade Özoğlu; “Necdet Saraç geldiğinde iki günlük toplantı sürecinde bulunduk ve hepimizi ayrı ayrı dinledi. Bizim komisyon üyesi olmamıza ve bu çalışmayı sürdürmemize karar verdi. Çünkü bu üyeler tarafsız olmalıydı. Biz üçümüz de tarafsız üyeleriz. Ne birliği bölmek, ne kimseyi karalamak amacında değiliz. Bu toplantının amacı da o değil. Bizim yapmak istediğimiz sadece üyelerimizin hakkını korumak ve üye tespiti yapmak. CHP Münih Birliği Başkanı Sevgi Fırat 97 üye ile kurultaya gitmeye hazırlanıyor. Kendine oy vermeyeceğini düşündüğü üyeleri saf dışı etme niyeti var gibi. Bu komisyon o nedenle kurulmuştur. Necdet Saraç bu çalışmaları yapmak için kendisinden de 3 kişi istedi ancak o bize katılmak istemedi. Bizi de şimdi meşru olmamak ile karalıyor. Biz kendi kendimize çalışmalar yürütüyormuşuz. Bunların hiç birisi doğru değil. Necdet Saraç’ın bizzat kendi el yazısı ile yazmış olduğu tutanak mevcut” dedi.

Komisyon üyelerinden Emrah Kami yaptığı konuşmada; “Strassburg’da bir çalıştay düzenlenecek ve orada bir tüzük hazırlanacak. Bu tüzük doğrultusunda birlikler yeniden şekillenecek. Yaklaşık iki ay içerisinde Münih ve Avrupa’da gelişmeler söz konusu olabilir. Atatürk’ün partisi CHP’ye gönül veren insanlar pozisyonlarını ve heyecanlarını yitirmemeliler. Mücadelemizi kısır döngüler içerisinde sürdürmemeliyiz. Hiçbir makam CHP değerlerinden daha üstün değildir” dedi.

Komisyon üyelerinin konuşmalarının ardından CHP Münih Birliği üyelerinin düşünceleri alındı. Haksız yere üyelikten uzaklaştırılanlar Başkan Sevgi Fırat’ı eleştiri bombardımanına tuttu.

Toplantıda üyelerden ilk söz alan isim ÜÇ BEŞ KİŞİ Derneği Başkanı Levent Ekiz  oldu. CHP Münih Birliği’nin bir yerlerden güç aldığını ve o nedenle bu dirayeti gösterebildiğini belirten Ekiz; “CHP Münih Birliği’nin iki senedir genel kurul yapmaması, kendini seçimle tasdik ettirmemesi bir yerden bir güç aldığını gösteriyor. Münih’te Cumhuriyet çok güçlü. Sıkıntılar var ama bunlar da aşılacaktır. CHP Münih Birliği’nin sahibi CHP’ye oy veren herkestir. CHP’ye oy veren herkes de CHP’nin üyesidir. Bunu sen üyesin, değilsin diye çok fazla sorgulamaya gerek yok. Komisyon üyelerinin emeklerini çok değerli buluyorum çünkü bilgi akışını sağlıyor. Muhalefeti bir araya getirme şansı oluyor. CHP Münih Birliği Başkanı Sevgi Fırat yaptığı açıklamada komisyonu tanımadığını belirtti. Komisyonda kendilerini genel merkezin görevlendirdiğini söylüyor. Burada doğal olarak bir tezatlık var. Burada hep birlikte bu yönetimi başarısız ve yetersiz buluyorsak, Cumhuriyeti tehlikede görüyorsak bunun için de savunmaya geçtiysek burada devrim ruhuna ihtiyacımız var” dedi.

CHP Münih Birliği eski Başkan Yardımcısı Gülbey Kılıç yaptığı konuşmada CHP Münih Birliği’nin en geç Haziran ayı sonunda seçime gideceğini belirtti.  Gülbey Kılıç yaptığı açıklamada;“6 aydır genel merkez yurtdışı örgütlerinin nasıl yapılanması gerektiği konusu  üzerinde çalışıyor. 1-2 Nisan Dortmund çalıştayında bu kararlar alınmıştır. Genel merkez tarafından çağırıldığım için bende o toplantıda yer aldım. CHP Münih Birliği'ni’ başkan dahil beş kişi ile orada temsil ettiler. Genel Başkan Yardımcımız, Parti Meclis Üyemiz, Genel Başkan Danışmanı ve Yurtdışı Danışmanı da o toplantıda vardı. Bu karar alınınca bütün birlik başkanları imza attı ve biz bu kararlara uyacağız dediler. Ancak görüyoruz ki şimdi CHP Münih Birliği bu komisyonu tanımadığını belirtiyor.  Eğer birileri CHP’ye gönül vermiş insanların yolunu kesiyorsa bunun karşısında dimdik duracağız. Genel Başkanımız şunu söylüyor eğer birileri CHP’ye gelip üye olmak istiyorlarsa, çalışmak istiyorlarsa önünü kesen varsa bu kişi CHP’li değildir ve bu kişinin CHP’de yeri yoktur.  Dortmund çalıştayında kaç üyesi var denilince CHP Münih Birliği 250 üyesi olduğunu söyledi. Daha sonra komisyon üye sayısını sorduğunda her ne hikmetse bu sayı 230’a düştü. Komisyon peki öyleyse mahkemeye neden 97 üye sundunuz diye sorduğunda Başkan Sevgi Fırat tereddüt edip 97 kişi benimle çalışan insanlar, diğerleri benimle çalışmadığı için ben onları üye olarak kabul etmiyorum dedi. Böyle bir şey olabilir mi ? CHP Münih Birliği en geç Haziranın sonunda seçime gidecek” dedi.  

CHP Münih Birliği’nde geçmişte sekreter olarak görev yapan Sevilay İlter üyelikten çıkarılan üyelerin paralarının geri iade edilmesi gerektiğini belirtti.  Sevilay İlter; “Avrupa’da çıkar gözetmeden çalışmak isteyen bir sürü insan var. Avrupa Birliği Başkanları yüzünden çalışamıyorlar, engelleniyorlar. Nedeni bu başkanlar kendilerine göre bir grup kurmuş bu gurup onu alkışlayıp sadece vekilliğe götürmek istiyor. Böyle bir CHP olamaz. CHP çalışmak isteyen herkesin partisidir. Sekreter olduğum dönemde bütün üyelerin formlarını kopya ettim. CHP Münih Birliği bu insanların hesabından para çekiyor. Bu işlemi sekreterlik dönemimde ben kendim de yaptım. Bu insanlar aktif üyedir ve paralarını ödemişlerdir. Bu üyelerden imza toplanıp mahkemeye gönderildi. Sevgi Fırat bu insanlara bunlar benim üyem değildir demiştir. O halde 2013 yılından beri bu insanlardan alınan paralar geri iade edilsin” dedi.  

Toplantıya katılan üyelerden bazıları CHP Münih Birliği Başkanı Sevgi Fırat’ın anti demokratik davranışlarını eleştirirken, üyelerden Hüseyin Filiz yaptığı konuşmada üyelerin ödediği aidat paralarının birliğin kendisini eleştirenleri üyelikten uzaklaştırmak için açtığı davalara gittiğini belirtti.

Hüseyin Filiz; “CHP Münih Birliği’nden üç-dört arkadaşımız haksız bir şekilde atılmışlardır. Bu arkadaşlarımız mahkeme yolu ile tekrar üyeliklerini kazanmışlardır. Her bir dava CHP Münih Birliği’ne yaklaşık 2000 euroya mal olmuştur. Bizim gibi üyelerin 2013 yılından itibaren ödediği aidatlarda maalesef bu davalara gitmiştir” dedi.  

Toplantıda CHP Münih Birliği tarafından aktif olan üyelikleri pasif hale getirilen üyeler şikayetlerini dile getirilirken CHP gönüllülerinden Kamuran Öztürk yaptığı konuşmada Genel merkezin bu duruma kesin çözüm getirmemesini eleştirdi.

Kamuran Öztürk; “Altı ay süre geçmesine rağmen CHP Münih Birliği’nde ki kriz devam ediyor. Ankara’dan gelenlerin kesin ve net bir çözüm getirmemeleri bizim sinirlerimizi geriyor. Ancak son gelen yoldaşımız Necdet Saraç bu konuda komisyonumuza yetki verdi. Komisyonumuz çalışmalarına devam ediyor. Bende CHP sevdalısı olarak katkı vermeye çalışıyorum” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği eski Başkanı Hatice Kaya yaptığı konuşmada CHP Münih Birliği’nden gençlerin tek tek uzaklaştırıldığını söyledi. Hatice Kaya; “CHP’ye gönüllü olarak gençlerimiz sahip çıktılar.  İkinci ve üçüncü jenerasyon olarak bizler buraya gelen ilk jenerasyon gibi CHP’ye sahip çıkabilsek bu bizim için büyük başarıdır. Gençlerimiz neden CHP’den uzaklaşıyorlar bunun sorgulanması gerekir. Münih’te TGB vardı. Gençlerimiz çoğu bu oluşumun içerisindeydiler. Vatan Partisi gençlerimizi içlerine çektiği için ve içeride yaşanan sıkıntılardan dolayı TGB Münih dağıldı. Benim Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanlığım döneminde TGB’nin tekrar kurulması istendi. Olayın Vatan Partisi’ne kaydığını görünce o gece olaya el koydum ve imzalamadım. CHP Münih Gençlik Kolları bir kaç kişiden oluşuyorsa ve o birkaç kişi de istifa etmek zorunda kalıyorsa ne kadar başarılıyız diye buradan yola çıkalım ki sonuçlar kendini gösteriyor. Münih’te CHP’nin çok büyük bir potansiyeli var ancak ne yazık ki o potansiyel doğru ellerde kullanılamıyor” dedi.  

CHP Münih Komisyonunun toplantısı üyelerden Tülay Tayhan’ın Nazım Hikmet’in “Bu Memleket Bizim “ şiirini okuması ile sona erdi.

CHP Münih Komisyonu ikinci toplantısını 28 Mayıs Cumartesi günü saat 16.00’da Sürahi Kültür Kafe’de gerçekleştirecek.

Deniz GEZGİNCİ
munihinsesi.com / özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı