Haber Detayı
05 Mayıs 2016 - Perşembe 01:36 Bu haber 3496 kez okundu
 
DACHAU'DA ÖLEN MÜSLÜMAN TÜRKLERİ DE ANILDI
Dachau Nazi Toplama Kampı 71. kurtuluş yılı törenleri yapıldı. Anma törenine katılan Deutschtürken Verband e.V. kampta ölen Müslüman Türkleri anısına çelenk bıraktı.
Yaşam Haberi


Kamptan kurtulanların ailelerinin ve hayatta kalanların her yıl düzenlediği etkinlikte günün anısına konuşmalar yapıldı.  Tören yerinde kurban ve kurtarıcı ülkelerin bayrakları arasında Türk bayrağı da dikkati çekti.

İlk etapta siyasi tutuklular için inşa edilen kampta, aralarında 23 Türk vatandaşının da bulunduğu yaklaşık 45 bin kişi yaşamını yitirmişti.

Bundan 71 yıl önce, 29 Nisan 1945’de General Alexander M. Patch komutasındaki 7. Ordu'ya bağlı Amerikan birlikleri, Münih yakınlarındaki Dachau Toplama Kampı'ndaki yaklaşık 70.000 tutsağı kurtarmışlardı. 1933 ile 1945 arasında Dachau Toplama Kampı'nda yaklaşık 200.000 kişi yaşadı.

Özellikle Nazi propagandalarının arttığı bu günlerde Nazi rüzgarına karşı törene katıldıklarını belirten Deutsch Türken Verband e.V. Başkanı Zeki Genç; “Artan Nazi propagandasına karşı tüm insanlık adına orada ki kurbanları anıyoruz. Almanya’da yeniden hortlayan Nazi tehlikesi bizleri tedirgin ediyor. Müslüman Türklerinin de hayatını kaybettiği Dachau’da bundan sonraki anma törenlerine katılacağız. Türkler olarak bu tehlikeye dikkat çekmek ve orada hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anmak için ileriki yıllarda katılımın daha fazla olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı