Haber Detayı
29 Haziran 2016 - Çarşamba 22:05 Bu haber 2326 kez okundu
 
ECE GAUER: HER ŞEYE RAĞMEN SANAT
Türk ressam Ece Gauer geçtiğimiz günlerde Münih’te kendi atölyesinde düzenlediği sergi ile sanat severlerle bir araya geldi.
Kültür - Sanat Haberi


Mimar Sinan Üniversitesi’ni birincilikle bitirip Sabancı ödülünü alan Ece Guaer, 12 yıllık sanat yaşamında başarıdan başarıya koşuyor. Münih’te ki çalışmalarını 2010 yılından beri Axel Kasseböhmer atölyesinde sürdüren Gauer hem resim yapıyor hem de çeşitli sergilere katılıyor.

Geçen yıl Landesförderung Bank Bayern ödülü alan Ece Gauer önceki gün kendi atölyesinde sanatseverlerle buluştu. Geçtiğimiz günlerde yapılması planlanan sergisi son anda iptal olan Gauer, özellikle Türkiye’den gelen konuklarını kendi atölyesinde ağırlamak istedi.

Altı ay boyunca organize ettikleri serginin sadece dört gün kala iptal edilmesinin kendisini üzdüğünü belirten Ece Gauer; “Elimde olmayan nedenlerden dolayı aylar öncesinden  yapmayı planladığımız sergiyi iptal etmek zorunda kaldım. Ancak yakın çevremi hatta İstanbul'dan gelip sergimi ziyaret etmek isteyenler için sergiyi tamamen iptal etmek yerine onları akademideki atölyemde ağırladım. Bir günlük vernissage olmuş oldu. Eş, dost ve sanatseverlerle bir araya gelmek çok güzeldi” dedi.  

Uzun yıllar İstanbul’da yaşayan biri olarak Münih’te sanat yapmanın zor olduğuna da değinen Ece Gauer; “Sanata değer biçmek zor ancak Münih’te tuhaf bir sanat ortamı var. Sanırım bu ortam İstanbul'da çalışan, üreten ve çevresi olan biri için daha da zorlaşıyor. Bazen burada Türk olmak, kadın olmak, anne olmak, müslüman olmak bile sanatçı olmak için dezavantaj olabiliyor” dedi.

Münih’te bu tür olumsuzluklara rağmen yoğun bir savaş verdiğini ve sesini duyurmaya çalıştığını belirten Ece Gauer; “Almanya'da kadın ve  anne sanatçılara karşı,  özellikle Türk sanatçılara karşı görmezden gelme olduğunu düşünüyorum” dedi.

Ece Gauer, 16 Temmuz Cumartesi günü ADBK München Jahresausstellung’da sanatseverlerle buluşacak.

Deniz GEZGİNCİ
munihinsesi.com / özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı