TÜRKİYE SEÇİMİNİ YAPTI

10.06.2015 - 01:21, Güncelleme: 01.12.2021 - 20:21 2826+ kez okundu.
 

TÜRKİYE SEÇİMİNİ YAPTI

Münihin Sesi köşe yazarlarından Zekeriye Uçar'ın TÜRKİYE SEÇİMİNİ YAPTI başlıklı yazısına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
Türkiye`de 7 Haziran 2015 seçim sonuçları resmi olmasa da belli oldu. Türkiye 1983 yılında iktidara gelen Özal özelindeki ANAP`lı yıllara 8 yıl dayanabildi. 2002 yılına kadar ki dönemde bilhassa merkez sağda kurumsallaşmayı gerçekleştiremeyen bir partinin olmayışı ve siyasi partilerdeki istikrarsızlık yeni bir proje partisinin doğuşunu gerceklestirdi: AKP. Neydi bu Proje? Türkiye`nin Avrupa Birliği`ne alınmaması, siyasal İslam ve Türkiye`yi mümkün olduğunca demokrasiden uzak tutmak.  Avrupa Birliği çok iyi biliyordu ki; AKP ile Türkiye Avrupa Birliği`ne girmeyecek, giremeyecek. AKP bu projeler için biçilmez kaftandı. Türkiye`nin resmen 13 yılı, fiilen çok daha onlarca yılı kayboldu. Türkiye demokrasisinin olmazsa olmazı olan siyasi partiler sistemi henüz kurumsallaşacak düzeye gelmemiştir (CHP ve MHP istisna, HDP emekleme devresinde). Inanc eksenli totaliter (ve oligarşik) yönetilen ülkelerde iktidarları normal yollardan indirmek olanaksızlaşabilir. (Tüm müslüman ülkeleri böyledir ve iktidarda bulunanlar kendilerini daima seçtirirler) Türkiye tam da bu yolun dönemecine girmişti. İşin gizlisi saklısı kalmadan totaliter rejime resmen geçişte Türk Halkı`ndan yetki istenme aşamasını yaşıyoruz 7 Haziran 2015`te. Türkiye müslüman bir ülke olmasına rağmen laik temel geleneği ve demokrasi arzusu ile kötü gidişatı frenlemiştir ve daha ağı bedellerin ödenebileceğini halk görmüştür. (13 yıllık dönemde özellikle laiklik alanında o kadar karşı devrim saldırıları hem yasa ile hem de fiili yaşamı yönlendirmede gerçekleştirdiler ki; bu tahribatı temizlemek Türkiye`nin çok uzun yıllarını alabilir) Türkiye`nin sağlıklı bir yola girmesinin ilk şartı proje partisi olmadan kurumsallaşacak bir siyasi parti yapılanmasının gerçekleşmesi ve siyasal partiler yasasının derhal demokratik düzenlenmesidir. Yeni bir dönem başlayacak. Türkiye`ye hayırlı olmasını ümit ediyorum. Zekeriye UÇARzekeriyeucar@hotmail.de
Münihin Sesi köşe yazarlarından Zekeriye Uçar'ın TÜRKİYE SEÇİMİNİ YAPTI başlıklı yazısına haberin devamından ulaşabilirsiniz.

Türkiye`de 7 Haziran 2015 seçim sonuçları resmi olmasa da belli oldu. Türkiye 1983 yılında iktidara gelen Özal özelindeki ANAP`lı yıllara 8 yıl dayanabildi. 2002 yılına kadar ki dönemde bilhassa merkez sağda kurumsallaşmayı gerçekleştiremeyen bir partinin olmayışı ve siyasi partilerdeki istikrarsızlık yeni bir proje partisinin doğuşunu gerceklestirdi: AKP.

Neydi bu Proje? Türkiye`nin Avrupa Birliği`ne alınmaması, siyasal İslam ve Türkiye`yi mümkün olduğunca demokrasiden uzak tutmak.  Avrupa Birliği çok iyi biliyordu ki; AKP ile Türkiye Avrupa Birliği`ne girmeyecek, giremeyecek. AKP bu projeler için biçilmez kaftandı. Türkiye`nin resmen 13 yılı, fiilen çok daha onlarca yılı kayboldu. Türkiye demokrasisinin olmazsa olmazı olan siyasi partiler sistemi henüz kurumsallaşacak düzeye gelmemiştir (CHP ve MHP istisna, HDP emekleme devresinde).

Inanc eksenli totaliter (ve oligarşik) yönetilen ülkelerde iktidarları normal yollardan indirmek olanaksızlaşabilir. (Tüm müslüman ülkeleri böyledir ve iktidarda bulunanlar kendilerini daima seçtirirler) Türkiye tam da bu yolun dönemecine girmişti. İşin gizlisi saklısı kalmadan totaliter rejime resmen geçişte Türk Halkı`ndan yetki istenme aşamasını yaşıyoruz 7 Haziran 2015`te.

Türkiye müslüman bir ülke olmasına rağmen laik temel geleneği ve demokrasi arzusu ile kötü gidişatı frenlemiştir ve daha ağı bedellerin ödenebileceğini halk görmüştür. (13 yıllık dönemde özellikle laiklik alanında o kadar karşı devrim saldırıları hem yasa ile hem de fiili yaşamı yönlendirmede gerçekleştirdiler ki; bu tahribatı temizlemek Türkiye`nin çok uzun yıllarını alabilir)

Türkiye`nin sağlıklı bir yola girmesinin ilk şartı proje partisi olmadan kurumsallaşacak bir siyasi parti yapılanmasının gerçekleşmesi ve siyasal partiler yasasının derhal demokratik düzenlenmesidir. Yeni bir dönem başlayacak. Türkiye`ye hayırlı olmasını ümit ediyorum.

Zekeriye UÇAR
zekeriyeucar@hotmail.de

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve munihinsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.