Dr. ETEM ETE OKUYUCULARIYLA BULUŞACAK

Duyurular 03.06.2022 - 08:03, Güncelleme: 03.06.2022 - 08:03 3204+ kez okundu.
 

Dr. ETEM ETE OKUYUCULARIYLA BULUŞACAK

Otuz yıldan uzun bir süre tıp doktoru ve psikiyatri uzmanı olarak çeşitli çalışmalar yapan Dr. Etem Ete, 04 Haziran Cumartesi günü saat 19.00’da Abant Restoran’da “Anları Yaşamak” adlı kitabını imzalayacak.
Dr. Etem Ete’nin “Anları Yaşamak” adlı kitabının önsözüne ünlü yazar Ayşe Kulin şunları yazdı; „Beni en çok etkileyen, yaşamının elli dört yılını Almanya'da geçirmiş Türk asıllı bir doktorun, mükemmel eğitimine, mükemmel dil bilgisine ve ailesinden gelen üstün birikime rağmen, Türk olduğu için katlanmak zorunda kaldığı ötekilik duygusunun hüznü oldu. Yurtdışında yaşadığı için, ülkesinde dahi öteki sayılan Etem, ömür boyu yalnız ama hep sevecen, umutlu ve iyi niyetli! Kitapta ayrıca Erdal İnönü, Uğur Mumcu, Aziz Nesin, Ahmet Taner Kışlalı gibi sol görüşü temsil eden ustalarla yakın dostluğundan kaynaklanan renkli anılar, bir doktor olarak, Almanya Türkleriyle yaşadığı trajikomik hikâyeler, Willy Brandt'lı yıllar, dünyanın çeşitli köşelerinden sesler, renkler ve yıllarca Avrupa Sosyal Demokrat Halk Federasyonu'nun genel başkanlığını yapmış bir adamın, hayatı algılaması, değerlendirmesi var. Psikiyatriyle ilgilenenlere sunduğu birikimi de cabası. Kimi zaman gözlerim yaşararak, kimi zaman kahkahalar atarak ve sürekli bir nostalji duygusu içinde, okuyup bitirdim kitabı. Umarım sizler de benim kadar tat alırsınız okuduklarınızdan."  Dr. Etem Ete kimdir? 1943 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluk yıllarını İstanbul ve Ankara’da geçirdi. Babası Profesör Muhlis Ete, 1950-1952 yıllarında Demokrat Parti’de, 1962-1963 yıllarındaysa CHP’nin İnönü hükümetinde Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı yaptı. İlk ve orta öğrenimini Ankara TED Koleji’nde tamamladı. 1961 yazında Almanya’ya gitti. Tıp öğrenimini Münih Üniversitesi’nde tamamladı. Almanya’ya çalışmak için gelen Türk işçilerin göçünün yakın şahidi oldu. Otuz yıldan uzun bir süre tıp doktoru ve psikiyatri uzmanı olarak çeşitli çalışmalar yaptı. Özellikle göç psikiyatrisi ve trans-kültürel psikiyatri dallarında uzmanlaştı. On iki yıl, ağırlıklı olarak Hamburg’daki Akıl ve Sinir Hastanesi’nde çalıştı. Ardından mesleğini on sekiz yıl boyunca kendi muayenehanesinde sürdürdü. Üç yıl mahkemelerde ve genel sağlık sigortalarında bilirkişilik yaptı. Sayısız konferanslar verdi. Psikiyatri konusunda derlenen birçok kitaba katkıda bulundu. Öğrencilik yıllarından beri aktif siyasetin içinde oldu. Öğrenci dernek ve federasyonlarında yöneticilik yaptı. 1980’li yıllarda, Avrupa Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu’nun genel başkanlığını yaptı. O dönemde SHP’nin yurtdışı görevlisi olarak çalıştı. Erdal İnönü’ye, SHP’nin Avrupa’daki sosyal demokrat partilerle olan ilişkilerinde ve Sosyalist Enternasyonal’de danışmanlık yaptı. 2005 yılında emekli olan Etem Ete, Almanya’nın Hamburg kentinde yaşamını sürdürmektedir. İstanbul’u annesi, Hamburg’u eşi olarak nitelendirir. İkisinden de vazgeçemez. Abant Restoran, Ligsalzstr.46, 80339 Münih adresinde. Deniz Gezginci - Münih
Otuz yıldan uzun bir süre tıp doktoru ve psikiyatri uzmanı olarak çeşitli çalışmalar yapan Dr. Etem Ete, 04 Haziran Cumartesi günü saat 19.00’da Abant Restoran’da “Anları Yaşamak” adlı kitabını imzalayacak.

Dr. Etem Ete’nin “Anları Yaşamak” adlı kitabının önsözüne ünlü yazar Ayşe Kulin şunları yazdı; „Beni en çok etkileyen, yaşamının elli dört yılını Almanya'da geçirmiş Türk asıllı bir doktorun, mükemmel eğitimine, mükemmel dil bilgisine ve ailesinden gelen üstün birikime rağmen, Türk olduğu için katlanmak zorunda kaldığı ötekilik duygusunun hüznü oldu. Yurtdışında yaşadığı için, ülkesinde dahi öteki sayılan Etem, ömür boyu yalnız ama hep sevecen, umutlu ve iyi niyetli!

Kitapta ayrıca Erdal İnönü, Uğur Mumcu, Aziz Nesin, Ahmet Taner Kışlalı gibi sol görüşü temsil eden ustalarla yakın dostluğundan kaynaklanan renkli anılar, bir doktor olarak, Almanya Türkleriyle yaşadığı trajikomik hikâyeler, Willy Brandt'lı yıllar, dünyanın çeşitli köşelerinden sesler, renkler ve yıllarca Avrupa Sosyal Demokrat Halk Federasyonu'nun genel başkanlığını yapmış bir adamın, hayatı algılaması, değerlendirmesi var.

Psikiyatriyle ilgilenenlere sunduğu birikimi de cabası. Kimi zaman gözlerim yaşararak, kimi zaman kahkahalar atarak ve sürekli bir nostalji duygusu içinde, okuyup bitirdim kitabı. Umarım sizler de benim kadar tat alırsınız okuduklarınızdan."
 

Dr. Etem Ete kimdir?

1943 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluk yıllarını İstanbul ve Ankara’da geçirdi. Babası Profesör Muhlis Ete, 1950-1952 yıllarında Demokrat Parti’de, 1962-1963 yıllarındaysa CHP’nin İnönü hükümetinde Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı yaptı.

İlk ve orta öğrenimini Ankara TED Koleji’nde tamamladı. 1961 yazında Almanya’ya gitti. Tıp öğrenimini Münih Üniversitesi’nde tamamladı. Almanya’ya çalışmak için gelen Türk işçilerin göçünün yakın şahidi oldu.

Otuz yıldan uzun bir süre tıp doktoru ve psikiyatri uzmanı olarak çeşitli çalışmalar yaptı. Özellikle göç psikiyatrisi ve trans-kültürel psikiyatri dallarında uzmanlaştı. On iki yıl, ağırlıklı olarak Hamburg’daki Akıl ve Sinir Hastanesi’nde çalıştı. Ardından mesleğini on sekiz yıl boyunca kendi muayenehanesinde sürdürdü. Üç yıl mahkemelerde ve genel sağlık sigortalarında bilirkişilik yaptı. Sayısız konferanslar verdi. Psikiyatri konusunda derlenen birçok kitaba katkıda bulundu.

Öğrencilik yıllarından beri aktif siyasetin içinde oldu. Öğrenci dernek ve federasyonlarında yöneticilik yaptı. 1980’li yıllarda, Avrupa Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu’nun genel başkanlığını yaptı. O dönemde SHP’nin yurtdışı görevlisi olarak çalıştı. Erdal İnönü’ye, SHP’nin Avrupa’daki sosyal demokrat partilerle olan ilişkilerinde ve Sosyalist Enternasyonal’de danışmanlık yaptı.

2005 yılında emekli olan Etem Ete, Almanya’nın Hamburg kentinde yaşamını sürdürmektedir. İstanbul’u annesi, Hamburg’u eşi olarak nitelendirir. İkisinden de vazgeçemez.

Abant Restoran, Ligsalzstr.46, 80339 Münih adresinde.

Deniz Gezginci - Münih

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve munihinsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.