ZEKERİYE UÇAR KOMİSYONDAN İSTİFA ETTİ

Siyaset 01.07.2016 - 18:22, Güncelleme: 01.12.2021 - 20:21 2593+ kez okundu.
 

ZEKERİYE UÇAR KOMİSYONDAN İSTİFA ETTİ

Zekeriye Uçar, CHP Münih Birliği'nde yaşanan sorunları çözmek üzere kurulan Uzlaşma Komisyonu üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.
Zekeriye Uçar'ın açıklaması şöyle oluştu;  CHP Yurtdışı Örgütlenmesi ile CHP Münih Birliği kuruluşundan beri yaşanan sorunları çözmek üzere Avrupa CHP Uzlaşma Komisyonu Münih'te bir Komisyon görevlendirdi. CHP Münih Birliği Başkanı'ından bu Komisyon'a üç üye istendi. Başkan Sevgi Fırat Komisyon'a üye vermedi. Buna rağmen Uzlaşma Komisyonu'nun belirlediği üç isim ile yola devam kararı verildi.Bu üç üyeden birisine ben atandım. Bir umut ışığının belirdiğine inanarak görevi memnuniyetle kabul ettim. Tüm Avrupa'da ki Yurtdışı Birlikleri'ni demokratik bir tüzük ve çatı örgütü oluşturmak için Fransa'nın Strasburg kentinde bir Çalıştay gerçekleşti. Bu Çalıştaya kadar hiç bir Birlik'te seçimli bir Genel Kurul yapılmaması kararına karşı, Sevgi Fırat bu kararı dinlemedi ve 5 Haziran'da Kurultay yaptı. Sevgi Fırat'ın bu kurultaya gidiş yolu ve kurultayı yaptığı yöntemi anlatmaya benim dilim varmıyor. CHP'ye bunu hak ettirenler hesabını vermek zorundalar. CHP Münih Birliği'nde bunlar yaşanırken, Birlik dışı kalan muhalif tarafta da doğrusu birlik sağlanamıyordu. Sanki ortada pasta var, herkes pastadan pay alma yarışında gibi görüntüyü bir türlü aşamıyordu. Münih Komisyonu'nun oluşumundan itibaren demokratik ve uzlaşmacı çalışamayışı sorunları gittikçe artırdı. Yetkili her kimse, onuda anlamış değilim doğrusu, çünkü belirsizlik ve Birlik üzerinde yukarıdan irade gösterilememesi ve Komisyon'un sağlıklı çalışması gerçekleşemedi bir türlü. Çalışmalar hiçbir şekilde birleştiriciliği sağlayamadı.  Türkiye'nin yaşadığı çok büyük sorunlar ortadayken, Laik Cumhuriyet'e karşı savaşım sürerken birey olarak, CHP'li olarak kendi içimizde yaşanan belirsizlikler dayanılmaz oluyor. Herşeye rağmen elbet bir birey olarak demokratik örgütlü toplum olmanın mücadelesi CHP ile devam eder. Çünkü CHP kurucu irade olarak, Atatürk'ün hedefleri doğrultusunda Türkiye'nin aydınlanma yolunda en önde olacaktır, olmak zorundadır. Kamuoyuna  saygıyla arzederim. Zekeriye Uçar 
Zekeriye Uçar, CHP Münih Birliği'nde yaşanan sorunları çözmek üzere kurulan Uzlaşma Komisyonu üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Zekeriye Uçar'ın açıklaması şöyle oluştu; 

CHP Yurtdışı Örgütlenmesi ile CHP Münih Birliği kuruluşundan beri yaşanan sorunları çözmek üzere Avrupa CHP Uzlaşma Komisyonu Münih'te bir Komisyon görevlendirdi. CHP Münih Birliği Başkanı'ından bu Komisyon'a üç üye istendi. Başkan Sevgi Fırat Komisyon'a üye vermedi. Buna rağmen Uzlaşma Komisyonu'nun belirlediği üç isim ile yola devam kararı verildi.Bu üç üyeden birisine ben atandım. Bir umut ışığının belirdiğine inanarak görevi memnuniyetle kabul ettim. Tüm Avrupa'da ki Yurtdışı Birlikleri'ni demokratik bir tüzük ve çatı örgütü oluşturmak için Fransa'nın Strasburg kentinde bir Çalıştay gerçekleşti. Bu Çalıştaya kadar hiç bir Birlik'te seçimli bir Genel Kurul yapılmaması kararına karşı, Sevgi Fırat bu kararı dinlemedi ve 5 Haziran'da Kurultay yaptı. Sevgi Fırat'ın bu kurultaya gidiş yolu ve kurultayı yaptığı yöntemi anlatmaya benim dilim varmıyor. CHP'ye bunu hak ettirenler hesabını vermek zorundalar. CHP Münih Birliği'nde bunlar yaşanırken, Birlik dışı kalan muhalif tarafta da doğrusu birlik sağlanamıyordu. Sanki ortada pasta var, herkes pastadan pay alma yarışında gibi görüntüyü bir türlü aşamıyordu. Münih Komisyonu'nun oluşumundan itibaren demokratik ve uzlaşmacı çalışamayışı sorunları gittikçe artırdı. Yetkili her kimse, onuda anlamış değilim doğrusu, çünkü belirsizlik ve Birlik üzerinde yukarıdan irade gösterilememesi ve Komisyon'un sağlıklı çalışması gerçekleşemedi bir türlü. Çalışmalar hiçbir şekilde birleştiriciliği sağlayamadı. 

Türkiye'nin yaşadığı çok büyük sorunlar ortadayken, Laik Cumhuriyet'e karşı savaşım sürerken birey olarak, CHP'li olarak kendi içimizde yaşanan belirsizlikler dayanılmaz oluyor. Herşeye rağmen elbet bir birey olarak demokratik örgütlü toplum olmanın mücadelesi CHP ile devam eder. Çünkü CHP kurucu irade olarak, Atatürk'ün hedefleri doğrultusunda Türkiye'nin aydınlanma yolunda en önde olacaktır, olmak zorundadır. Kamuoyuna  saygıyla arzederim.

Zekeriye Uçar 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve munihinsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.